niedziela, 21 lipca 2019

niekonwencjonalnie o wpływie zębów na zdrowie

wpis opracowany m.in. na podstawie publikacji naukowych
/ prac oryginalnych i poglądowych / 

źródło fotografii: pixabay.com
♥ ♥ ♥
"Już od niepamiętnych czasów ludzie odczuwali potrzebę stosowania różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych i higienicznych w obrębie jamy ustnej, zależnie od zwyczajów kulturowych i religijnych. Szczególnie w starożytnym Egipcie, Indiach, Chinach, Grecji i Rzymie miały one dla współczesnych ogromne znaczenie, gdyż pozwalały wierzyć w zachowanie zdrowia i życia. Chińczycy, już 3 tysiące lat temu czyścili zęby używając drutu z wplecionym do niego końskim włosiem. Narzędziem czyszczącym były też gałązki wierzby lub końcówki piór kaczych. Dużą uwagę przywiązywano do czyszczenia języka. Kultura chińska przyczyniła się także do wynalezienia przypominającej współczesną w kształcie szczotki do zębów. Miało to miejsce w 1490 roku naszej ery." [1] Było to początkiem idei wpływu zębów na zdrowie.

"Niekonwencjonalne metody leczenia zawsze cieszyły się popularnością wśród chorych, zwłaszcza tych, którym tradycyjna medycyna nie miała już wiele do zaoferowania." [5] "Od kilkunastu lat obserwuje się postępujący wzrost zainteresowania niekonwencjonalnymi metodami leczenia, (np. w USA medycynę alternatywną stosuje obecnie od 50-70% populacji)." [2] Jedną z alternatyw jest medycyna chińska.

"Medycyna chińska to jeden z najstarszych systemów medycznych na świecie. Od ponad 3 tysięcy lat skutecznie nie tylko leczy, ale jest znakomitą metodą profilaktyki zdrowotnej. W 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Tradycyjną Medycynę Chińską za całkowicie bezpieczną i skuteczną oraz włączyła diagnostykę różnicową TCM oraz jej procedury do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11). Podstawą zdrowia oraz właściwej terapii medycyny chińskiej jest m.in. harmonizowanie przepływów energii (Qi) w narządach i całym organizmie. Człowiek postrzegany jest jako całość pscyho-fizyczna. Medycyna chińska opiera się m.in. na akupunkturze, czyli nakłuwaniu igłą odpowiednich punktów akupunkturowych na ciele, głównie leżących na kanałach akupunkturowych (meridianach)." [3]

"Meridiany są wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC) kanałami (nie mającymi żadnego odwzorowania anatomicznego), którymi przepływa życiowa energia Chi, utrzymująca w równowadze dwie równoważne siły Yin i Yang." [4] Ściślej "energia qi przepływa wzdłuż 12 meridianów (południków) głównych i 8 meridianów dodatkowych (zwanych również cudownymi)". [5] "Cała powierzchnia ciała jest pokryta siecią kanałów energetycznych (meridiany). Każdy z tych meridianów przechodzi przez konkretny ząb lub konkretną grupę zębów i jest powiązany z pewnymi anatomicznymi strukturami i narządami, Zapalenie lub zaburzenia w konkretnym rejonie jamy ustnej prawie zawsze prowadzą do zaburzeń w obszarze tego meridianu." [6]

Poniżej wykres relatywności zębów/narządów, zaprojektowany przez dr Todda Ravinsa i Stephena Weisz'a.


Już "około 5 tysięcy lat temu, chińczycy zidentyfikowali to, co wiemy teraz jako system południków: szereg kanałów biegnących w całym ciele, które przenoszą energię qi (chi) do i wpływających na każdy narząd i każdy układ fizjologiczny, w tym układ odpornościowy, nerwowy, hormonalny, krążeniowy, oddechowy, trawienny, szkieletowy (w tym zęby), mięśniowy i limfatyczny.

Użyj interaktywnego wykresu, aby dowiedzieć się więcej o relacji każdego zęba do ogólnego stanu zdrowia. Wystarczy kliknąć na ząb, aby zobaczyć, które zęby i narządy znajdują się na tych samych południkach." [7]

https://meridiantoothchart.com

_
Zobacz wszystkie KATEGORIE bloga, czyli powiązane wpisy.

Źródło /publikacje naukowe i inne/
1. Problemy higieny jamy ustnej widziany wczoraj i dziś; E. Bałczewska; Zakład Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej i Przyzębia Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Łodzi.
2. Ginkgo biloba L. - miłorząb dwuklapowy (chemizm i działanie biologiczne); K. Karłowicz-Bodalska; Zakład farmacji Przemysłowej Wydziału Farmaceutycznego AM we Wrocławiu.
3. Centrum Medycyny Chińskiej w Krakowie, http://medycynachinska.org.
4. Terapia bólu neuropatycznego; J. Dobrogowski, J. Wordliczek; Zakład Badania i Leczenia Bólu Katedry i Zakładu Anestezjologii i Intensywnej Terapii CM UJ.
5. Akupunktura w leczeniu przewlekłego bólu pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej; P. Jędrusiak, A. Stępień; Klinika Neurologii Wojskowego Instytutu Medycznego, Warszawa.
6. Stomatologia biologiczna, dr Nasterska, http://www.nasterska.eu.
7. Holistyczny i biologiczny stomatolog Pride Dental, Arlington, Dallas, https://pridedentaloffice.com.

[ DRUKUJ ]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz