niedziela, 15 września 2019

witarianizm a zdrowie zębów

wpis opracowany na podstawie światowego bestsellera
/ książki Frederica Patenaude - "Sekrety surowej diety. Witarianizm na co dzień" /

źródło fotografii: pixabay.com♥ ♥ ♥
"Większość osób postępujących prawidłowo nie doświadcza żadnych problemów z zębami na diecie witariańskiej. Co więcej, stan ich uzębienia się poprawia. Jeśli drobiazgowo zastosujesz się do poniższych rad, zdobędziesz pewność, że nie spotkają cię problemy. Jeśli twoje zęby zdążyła dotknąć choroba, masz szansę odwrócić sytuacje.

POWODY, DLA KTÓRYCH WITARIANIE MAJĄ PROBLEMY Z ZĘBAMI

1. Po jedzeniu pH w jamie ustnej spada do poziomu bardziej kwaśnego. Zanim wróci do zasadowego, mija jedna godzina do dwóch. Jeśli często coś przekąszasz - pH w ustach pozostanie na poziomie kwaśnym. To doskonałe środowisko dla bakterii, by mogły produkować jeszcze więcej kwasów prowadzących do próchnicy. Nie dojdzie jednak do tego, jeśli nie wystąpią niżej wymienione czynniki.  

2. Witarianie jedzą suszone owoce i inne odwodnione pokarmy. Suszony pokarm prowadzi do powstawiania próchnicy i parodontozy. Suche owoce i inne produkty, przyklejając się do zębów, tworzą idealne pożywienie dla kwasotwórczych bakterii powodujących próchnicę i parodontozę. Dotyczy to wszystkich suszonych owoców, batonów owocowych, mieszanek studenckich, suszonych krakersów, surowych "burgerów" a także orzechów i pestek. Suche cząsteczki orzechów i pestek, tak jak i innych produktów, przyklejają się do zębów, a potem są "zjadane" przez kwasotwórcze bakterie  żyjące w jamie ustnej. Orzechy i pestki można jeść z umiarem, ale w sytuacji, gdy się je namoczy, zblenduje lub zje z dużą ilością zieleniny. Chrupane prosto z torebki mogą stać się przyczyną problemów. 

3.  Witarianie jedzą zbyt wiele pokarmu kwaśnego. Jedzenie kwaśnych produktów w nadmiarze może mieć zły wpływ na zęby. Takimi produktami są na przykład wszelkie soki owocowe, sok z cytryny, owoce cytrusowe, niedojrzałe owoce, ocet i inne kwaśne w smaku potrawy. Zalecam, by ograniczyć spożycie cytrusów do 2-3 pomarańczy dziennie, a oprócz nich jeść więcej niekwaśnych owoców (bananów, papai, gruszek, mango itd.).          

4. Bezustanny kontakt zębów z cukrem prowadzi do próchnicy i parodontozy. jeśli twoje zęby ciągle wchodzą w kontakt z cukrem - nawet z cukrami naturalnymi w postaci wody koksowej, miodu, suszonych owoców, soków lub innych słodkich produktów - pojawi się próchnica. Nie wskazane jest sączenie wody kokosowej przez cały dzień, picie soków owocowych i częste przekąszanie słodkości.

5. Surowe diety często nie zapewniają wystarczająco dużo minerałów alkalicznych, takich jak wapń czy magnez, koniecznych do budowy mocnego szkliwa. Do rozwoju mocnych zębów potrzebne są wystarczające ilości witaminy D i fosforu. Te składniki odżywcze pozyskuje się na diecie zrównoważonej - opisanej w książce.

ABSOLUTNE MINIMUM, W CELU ZAPEWNIENIA DOBREGO STANU ZĘBÓW

Jeśli będziesz przestrzegać poniższych zaleceń, zapobiegniesz próchnicy zębów, a uzębienie uda ci się wyleczyć. Musisz zdać sobie sprawę, że niżej wymienione rady to absolutne minimum wysiłków w calu zapewnienia dobrego stanu zębów na całe życie.    

1. Płucz usta wodą w trakcie jedzenia i po nim, szczególnie gdy jesz owoce lub kwaśny pokarm. Woda i inne neutralne płyny wymywają kwas. Świeże owoce nie mają złego wpływu na zęby, pod warunkiem że kwas niezwłocznie zostanie usunięty dzięki piciu wody podczas posiłku i płukaniu jamy ustnej wodą po jedzeniu. Jeszcze lepszym pomysłem jest zjedzenie selera naciowego po każdym owocowym posiłku. Zalecam szczotkowanie zębów po jedzeniu słodkich owoców (bananów, owoców kaki, czerymoi czy dżakfrutów itp.). Po wypiciu soków owocowych (z melona czy pomarańczy) wystarczy starannie przepłukać usta wodą. 

2. Po zjedzeniu niektórych owoców o dużej zawartości cukru, które pozostawiają osad na zębach, powinno się szczotkować zęby, (szczoteczka i woda wystarczą) oraz czyścić je przy pomocy nici dentystycznej. Przykładem takich słodkich owoców są banany, daktyle, dojrzałe figi, owoce kaki, mango, czerymoje, duriany, dżakfruty, pigwice, jabłka cukrowe, słodkie sapote (mameye) itp. Po posiłku z takich owoców warto zjeść zieleninę, ale szczotkowanie zębów to również dobry pomysł. Po zjedzeniu innych soczystych owoców nie ma konieczności mycia zębów, ale i tak warto zakończyć posiłek zieleniną (na przykład sałatą i selerem naciowym), a na koniec opłukać usta wodą. Można też użyć wody zmieszanej z solą celtycką, by przywrócić zasadowość w środowisku jamy ustnej. Owoce soczyste to: cytrusy, jabłka, winogrona, kiwi, ananas, jagody, melony, papaje, gruszki, brzoskwinie, śliwki, liczi itp . 

3. Unikaj suszonych owoców i w ogóle suszonych produktów. Suszone jedzenie nie jest jedzeniem surowym i nie jest zdrowe. Wymiana piekarnika na suszarkę to kiepskie posunięcie. Jedz świeży pokarm nie suszony. Jeśli jednak zdarzy ci się zjeść suszone owoce (albo cokolwiek suszonego), przegryź potem jabłko lub selera naciowego i umyj zęby najszybciej jak to możliwe.   

4. Wyrzuć do śmieci wszelkie pasty do zębów i myj zęby specjalnym przeznaczonym do tego mydłem. Według dr Geralda Judda: regeneracja szkliwa następuje, gdy zęby są czyste. Wszystkie pasty do zębów tworzą na zębach osłonę z gliceryny, do zmycia której potrzebne by było dwudziestokrotne płukanie jamy ustnej. Do utrzymania zębów w czystości dobrym rozwiązaniem jest mydło do zębów. Wszelkie tłuszcze zmywane są nim z zębów, a dziąsła zostają zdezynfekowane. Mydło zabija bakterie. Zęby gotowe są regenerowania szkliwa za pomocą wapnia i fosforanów pozyskanych z pożywienia. 

5. Dostarczaj sobie odpowiednich składników odżywczych. Aby organizm mógł budować silne zęby odporne na próchnice, dieta musi zapewnić właściwe ważne substancje. Najważniejsze z nich to wapń, fosfor i witamina D

6. Usuwaj z zębów cząsteczki jedzenia. Powinno się używać nici dentystycznej, ale cząsteczki jedzenia i tak mogą utknąć między zębami oraz wzdłuż linii dziąseł i należy je usunąć. Możesz to zrobić nicią dentystyczną albo nauczyć się posługiwać wykałaczką. Ważne, by czyścić tak zęby raz czy dwa razy dziennie. 

7. Badania wykazują, że ważniejsze od tego, jak często myjesz zęby, jest to, jak dobrze to robisz. Porządne szczotkowanie zębów miękka szczoteczką powinno trwać przynajmniej dwie lub trzy minuty. Ważne, by dotrzeć w każdy zakamarek jamy ustnej i starannie go wyszczotkować. Jeśli już wcześniej dokuczały ci problemy z zębami, powinieneś szczególnie przykładać się do szczotkowania i powinno ono trwać trzy minuty lub dłużej. Jedno lub dwa takie solidne szczotkowania zębów dziennie wystarczą, a po nich (lub przed nimi) użyj nici dentystycznej. 

8. Unikaj bezustannego kontaktu zębów z cukrem. Dobrze jest jeść dużo owoców, ale spożywaj je wszystkie w kilku dużych posiłkach, zamiast podjadać je cały dzień. Unikaj też popijania sokami owocowymi, wodą kokosową itp." [1]              

_
Zobacz wszystkie KATEGORIE bloga, czyli powiązane wpisy.

Źródło / światowy bestseller / 
1. "Sekrety surowej diety. Witarianizm na co dzień", Frederic Patenaude - witarianim z ponad 20-letnim stażem.

DRUKUJ ]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz